Дома Фудбал Италија Џабе Јувентус, Интер, Рома, Милан…Важат за италијански гиганти најголем спонзорски договор има Сасуоло!

Џабе Јувентус, Интер, Рома, Милан…Важат за италијански гиганти најголем спонзорски договор има Сасуоло!

Невобичаена ситуација во Италија – Сасуоло го има најголемиот спонзорски договор!

Ниту Милан, ниту Интер, Лацио, Рома или Јувентус кој доминира долги години немаат спонзорски договор како еден Сасуоло.

Имено, италијанските медиуми објавија дека од спонзорот на дресовите најмногу заработува Сасуоло. Сасуоло не важи за италијански гигант, но има договор од 18 милиони евра по сезона.

На своите дресови овој клуб ја рекламира компанијата „Мапеи“ која се занимава со производство на градежни материјали. Ако се прашувате зошто Сасуоло има најголем спонзорски договор, тоа е така затоа што сопственикот на оваа компанија е и соптвеник на клубот.

После Сасуоло со еден милион помалку следува Јувентус кој од „Џип“ добива 17 милиони евра, Милан и „Емирејтс“ (14 милиони), Рома со „Катар“ и „Хјундаи“ (14 милиони), Интер и „Пирели“ (10.5 милиони)…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

„Марка“ жестоко го критикуваше Јовиќ: Секој негов гол вреди 30 милиони евра

Српскиот напаѓач Лука Јовиќ пред една година пристигна како големо засилување во Реал Мадр…