Дома Останати Тенис Ѓоковиќ не запира: Со последната победа испиша нова историја

Ѓоковиќ не запира: Со последната победа испиша нова историја

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ вчера со победа го стартуваше турнирот во Женева. Српскиот ас славеше против Јаник Ханфман со 2:0 во сетови (6:3 и 6:3).

Ѓоковиќ со овој триумф дојде до нов успех и стана трет на листата со најмалку победи. За најдобриот тенисер во светот во овој момент ова беше 1.100 победа на АТП турнирите со што влезе во друштво на Џими Конорс и Роџер Федерер кои се над оваа граница.


Германија гази и најавува битка за титула! ↓↓↓


Пред Ѓоковиќ сега следи напорна сезона, а тој со мислите е веќе кон главните турнири во оваа година, а приоритет ќе му биде настапот на Олимписките игри за Србија. Злато од едни ОИ е нешто кое недостасува во големата кариера на Новак.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Ѓоковиќ тренира на трева – ќе игра на Вимблдон!?

Српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ ќе игра на Олимписките игри во Париз, но се надева дека ќе …