Дома Останати Ракомет Чудо на Светското првенство: Чиле губеше, па ја разби Австрија

Чудо на Светското првенство: Чиле губеше, па ја разби Австрија

0
chile avstrija

Ракометарите на Чиле го направија најголемото изненадување во досегашниот дел од Светското првенството.

Чиле во Данска денес ја совлада фаворизираната Австрија со 32:24.

Полувремето заврши со во корист на Австрија 15:14, но во второто полувреме се случи вистинско ракометно чудо. Чиле го доби вториот дел со 18:9 и заслужено запиша два големи бода и си ја отвори шансата за пласман во вториот круг.

Ќе потсетиме, во првото Данска го победи Чиле со високи 39:16, а Австрија славеше против Саудиска Арабаија 29:22.


Следете го Sportski.mk и на


Во следното коло Чиле ќе игра против Тунис, а Австрија ќе мора да се вади против силната Норвешка.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Ракомет

Проверете

„Црни“ мисли ја „јадат“ македонската спортска јавност – ШТО КОГА ЌЕ ГО НЕМА КИРЕ?

Вчера репрезентацијата на Македонија претрпе пораз во натпреварот против Исланд и така не …