Дома Фудбал Репрезентации Човекот кој ја водеше Валенсија до две финалиња во ЛШ стана селектор на ДР Конго

Човекот кој ја водеше Валенсија до две финалиња во ЛШ стана селектор на ДР Конго


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Аргентинскиот стратег Хектор Купер (65) е именуван за нов селектор на ДР Конго.

За Купер ова ќе биде втор ангажман во некоја афричка селекција откако го водеше Египет од 2015 година до Светското првенство во Русија.

На клупата на ДР Конго ќе го наследи Кристијан Нсенги-Биембе кој доби отказ после неуспехот во квалификациите за Афричкиот Куп на Нации.

Најголем успех Купер имаше на клупата во Валенсија со која два пати стигна до финалето во Лигата на шампионите (2000 и 2001). Ги водеш уште: Интер, Парма, Расинг Сантандер, Мајорка…

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Манчини се пожали дека Италија нема напаѓачи, се јави Балотели

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Поранешниот…