Дома Фудбал Германија Хенес: Ако Барселона играше во Германија ќе беше под сомневање за банкрот

Хенес: Ако Барселона играше во Германија ќе беше под сомневање за банкрот

Поранешниот прв човек на Баерн Минхен, Ули Хенес ја коментираше ситуацијата во екипата на Барселона.

Каталонскиот гигант има огромни финансиски проблеми. Долговите се поголеми од милијарда евра, а Хенес тврди дека Барселона би била поголеми проблеми ако играла во Германија.

„Барселона е без пари. Да беа во Германија сигурно ќе беа под сомневање за прогласување банкрот“, изјави Хенес.

Исто така Хенес зборуваше за финансиите на Баерн кои после пандемијата не се баш најдобри.

„Без гледачи губевме 80 до 100 милиони евра годишно. Нашата штедна книшка која беше полна сега е многу помала. Се уште постои, но ако кризата продолжи ќе дојдат тешки времиња“, изјави Хенес.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Пеле со видео порака ги успокои фановите🎥

Бразилската фудбалска легенда, Пеле продолжува со рехабилитацијата после операцјата која ј…