Дома Фудбал Останато Хаос пред дербито во Белград: „Гробари“ и „Делии“ имале жестока пресметка на улиците!

Хаос пред дербито во Белград: „Гробари“ и „Делии“ имале жестока пресметка на улиците!

На неколку часа пред почетокот на вечното дерби во центарот на Белград дојде до навивачки конфликт. Според медиумите, поголема група навивачи на Црвена звезда нападнала навивачи на Партизан во еден од локалите.

Полицијата излезе со соопштение во кое посочува дека се уапсени 44 лица.


Кој ќе биде новиот шампион, Сити или Арсенал? ↓↓↓


-Известуваме дека во врска со настанот или тепачката од 20.4. кај Споменикот на Вук Караџиќ (меѓу навивачите на Партизан и Црвена звезда) сите полнолетни учесници во тепачката (досега се идентификувани и приведени 44 лица) дежурниот јавен обвинител на Првото основно јавно обвинителство Белград им одреди мерка притвор во траење од 48 часа на кривично дело Насилничко однесување од член . 344 ул. 2 во врска со ст. 1 од Кривичниот законик.

Во наведениот рок сите приведени лица ќе бидат донесени на распит во просториите на Првото основно јавно обвинителство, по што обвинителството ќе донесе одлука за поднесување предлог за притвор до Првиот основен суд во Белград.

Исто така, во соработка со РС, МУП, полициските станици Ѕвездара, Палилула и Врачар, се работи на утврдување на дејствијата преземени од секој од учесниците во таа прилика, се исклучени сите видео снимки, потоа повредените се испраќаат за вештачења пронајдените предмети на местото се исклучени извршување на кривично дело заради евентуално вештачење. Исто така, преземени се и сите други мерки и дејствија потребни за понатамошна постапка – се вели во соопштението.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Чави потврди: Неговата иднина во Барселона е неизвесна!

Сезоната заврши за Барселона, но изгледа дека турбуленциите се уште не поминале. Сеуште не…