Дома Останати Авто Мото Хамилтон во Абу Даби го изедначи рекордот на Сена

Хамилтон во Абу Даби го изедначи рекордот на Сена

Луис Хамилтон сезоната во која ја освои шестата титула ја запечати со победа на стазата во Абу Даби.

Одличниот Британец вчера ја возеше 250. трка во кариерата, а по 50. пат стигна до триумфот откако стартуваше од пол позицијата.

Хамилтон водеше од првиот до последниот круг по 19. пат, со што го изедначи рекордот на легендарниот Ајртон Сена.

Инаку, за Хамилтон вчерашната победа му беше 84. во кариерата.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Мик Шумахер многу брзо може во Формула 1 и тоа место легендарниот Кими Раиконен?

Мик Шумахер, синот на легендарниот Михаел Шумахер наскоро би можел да добие шанса во Форму…