Дома Фудбал Репрезентации Халилхоџиќ не може да се помири со тоа што му го направија во Мароко: Никогаш нема да им заборавам…

Халилхоџиќ не може да се помири со тоа што му го направија во Мароко: Никогаш нема да им заборавам…


Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓Легендата на босанскиот фудбал, Вахид Халилхоџиќ го одведе Мароко на Светското првенство, а потоа доби отказ, па иако тој беше заслужен што оваа селекција играше во Катар историја испиша Валид Реграги.

Халилхоџиќ е човек со тврд став и не сака никој да му се меша во работата, па така Мароко стана третата репрезентација која ја пласираше на еден Мундијал, а таму не ја водеше.

Во Мароко тој влезе во конфликт со ѕвездите на тимот Зијеш и Мазрауи и без нив учествуваше на Африканскиот Куп на Нации каде што селекцијата не се прослави.

Таквите недоразбирања и продолжувањето да инсистира да не ги игра двајцата беа пречината за неговиот отказ.

„За време на Светското првенство ме бараа новинари од регионот и од Мароко да кажам нешто во врска со настапот, но ми беше тешко да зборувам.

Што и да кажам нема да ми олесни горчината која ја чувствувам. Ми ја земаа гордоста, зата нема да ниту да им заборавам, ниту да им простам. Мундијалот во Катар требаше да биде мое збогување од фудбалот“, изјави Халилхоџиќ.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Манчини се пожали дека Италија нема напаѓачи, се јави Балотели

Македонија - Малта: Ни треба победа и тоа не каква било, туку газење треба!↓↓↓ Поранешниот…