Дома Фудбал Останато ФИФА ги објави кандидатите за тимот на годината!

ФИФА ги објави кандидатите за тимот на годината!

Повеќе од 25.000 фудбалери од 75 земји ги избра 55-те фудбалери кои ќе конкурираат за тимот на годината според ФИФА.

Секој играч имаше можност да избере еден голман, четири дефанзивци, по три играчи за врска и еден напаѓач.


Време е за ЕП: Супер дерби уште на стартот, тест за домаќинот! ↓↓↓


Тимот на годината, односно најдобрите 11 ќе бидат објавени на Гала церемонија која ќе се одржи на 9-ти јануари во Цирих.

Голмани: Клаудио Браво (Барселона / Манчестер Сити), Џанлуиџи Буфон (Јувентус), Давид де Геа (Манчестер Јунајтед), Кејлор Навас (Реал Мадрид) и Мануел Нојер (Баерн Минхен).

Дефанзивци: Давид Алаба(Баерн М), Жорди Алба (Барселона), Серж Орие (ПСЖ), Хектор Белерин (Арсенал), Жером Боатенг (Баерн М), Леонардо Бонучи (Јувентус), Даниел Карвахал (Реал Мадрид), Џорџо Киелини (Јувентус), Дани Алвеш (Барселона / Јувентус), Давид Луиз (ПСЖ / Челзи) Диего Годин (Атлетико Мадрид), Матс Хумелс (Борусија Дортмунд / Баерн М), Филип Лам (Баерн М), Марсело (Реал Мадрид), Хавиер Маскерано (Барселона), Пепе ( Реал Мадрид), Жерар Пике (Барселона), Серхио Рамос (Реал Мадрид), Тиаго Силва (ПСЖ) и Рафаел Варан (Реал Мадрид).

Играчи за врска: Чаби Алонсо (Баерн М), Серхио Бускетс (Барселона), Кевин Де Брујн (Манчестер Сити), Еден Азар (Челзи), Андрес Иниеста (Барселона), Нголо Канте (Лестер / Челзи), Тони Крос (Реал Мадрид), Лука Модриќ (Реал Мадрид), Месут Озил (Арсенал), Димитри Паје (Вест Хем), Пол Погба (Јувентус / Манчестер Јунајтед), Иван Ракитиќ (Барселона), Давид Силва (Манчестер Сити), Марко Верати (ПСЖ) и Артуро Видал (Баерн М).

Напаѓачи: Серхио Агуеро (Манчестер Сити), Герет Бејл (Реал Мадрид), Карим Бензема (Реал Мадрид), Кристиано Роналдо (Реал Мадрид), Паоло Дибала (Јувентус), Антоан Гризман (Атлетико Мадрид), Гонзало Игуаин (Наполи / Јувентус), Златан Ибрахимовиќ (Париз Сен Жермен / Манчестер Јунајтед), Роберт Левандовски (Баерн Минхен), Лионел Меси (Барселона) Томас Милер (Баерн), Нејмар (Барселона), Алексис Санчез (Арсенал), Луис Суарез (Барселона) и Џејми Варди (Лестер Сити).

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Англија ја има најскапата репрезентација на Европското првенство

Фудбалската репрезентација на Англија, според цените на фудбалерите, има најголема вреднос…