Дома Македонски спорт Мак баскет Финалниот турнир од Купот „Благоја Георгиевски – Буштур“ ќе се игра во Скопје

Финалниот турнир од Купот „Благоја Георгиевски – Буштур“ ќе се игра во Скопје


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓И во оваа натпреварувачка сезона 2021/2022, Македонската кошаркарска федерација ќе биде организатор на финалниот турнир од Купот „Благоја Георгиевски-Буштур“.

Натпреварите, во машка и во женска конкуренција, ќе бидат реализирани во салата на Спортско-рекреативниот центар „Кале“ во Скопје, во период од 18. до 20. февруари, 2022 година.

За трофејот во машка конкуренција ќе се борат осум екипи кои беа најдобри по одиграните 11. кола од првиот дел од Првата лига-мажи. За пехарот во женскиот сегмент, ќе конкурираат четирите најдобри екипи по одигрувањето на 14. коло од првиот дел од сезоната во Првата лига-жени.

Бранител на титулата во машка конкуренција е екипата на МЗТ Скопје Аеродром, додека во женска конкуренција е екипата на Баскет Кам 2011 од Македонска Каменица.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Херојска победа на аеродромци: Фаворизираната Олимпија падна пред МЗТ!

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Кошаркарите на МЗТ С…