Дома Останати Тенис Федерер рутински до прва победа во Лондон

Федерер рутински до прва победа во Лондон

Роџер Федерер денес стигна до првата победа на завршниот Мастерс во Лондон.

Швајцарецот во два сета го победи Италијанецот Матео Беретини за кого ова беше прв пораз на турнирот.

Федерер славеше со 7:6 и 6:3. Впечатокот е дека Беретини играше добро само до тај-брејкот на првиот сета, а потоа неговата игра се распадна и повеќе немаше шанси против еден од најдобрите на сите времиња.

Со оваа победа Федерер остана во игра за полуфинале, сега го очекува меч со Новак Ѓоковиќ кој вечерва ќе игра против Доминик Тим веројатно за заверка на полуфиналето иако постои можност се да се решава во последното коло.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Откако цел свет го критикуваше Ѓоковиќ сега Федерер е на удар на јавноста поради неодговорно однесување (ФОТО)

Неодамна голем дел од јавноста го критикуваше Новак Ѓоковиќ поради организацијата на „Адри…