Дома Останати Фантастичен гест: Јапонците за ЛОИ ќе направат медали од рециклирани мобилни телефони!

Фантастичен гест: Јапонците за ЛОИ ќе направат медали од рециклирани мобилни телефони!

Јапонците се познати како нација која води голема грижа за отпадот на земјата, а сега уште еднаш направија гест за почит.

Таа нивна навика ќе ја практикуваат и на Летните Олимписки игри во 2020 година.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Имено, медалите на ова натпреварување ќе бидат изработени од 80.000 тони рециклирани мобилни телефони и уште некои мали електронски направи. Во изработените 5.000 медали ќе бидат употребени околу шест милиони мобилни телефони.

Oрганизаторот објави дека целиот метал потребен за медалите ќе биде изваден од мобилните телефони и електронските направи.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Баерн Минхен ја купува ѕвездата на Лајпциг

Манчестер Јунајтед и Баерн Минхен на лето ќе водат голема битка за ѕвездата на Лајпциг и ш…