Дома Останати Кошарка Турчинот со македонско потекло: Американците се силни, но не се непобедливи

Турчинот со македонско потекло: Американците се силни, но не се непобедливи

Турската кошаркарска репрезентација се припрема за претсојното СП во Кина кое ќе се одигра од 31-ви август до 15-ти септември оваа година.

Во серија пријателски и припремни натпревари кои Турците ги одиграа се издвојува победата против исклучително силниот состав на Франција која им ја подигна самодовербата.

„Мислам дека играме одлично. Победата против Французите беше многу важна за нас. Победивме силен тим, тие се еден од фаворитите за освојување на титулата. Ние немаме премногу искуство посебно на СП. Кога во прашање се Американците кои ни се противници во групата очигледно дека не доаѓаат со најсилниот тим, но и овој состав со кој ќе играат во Кина е прополн со квалитет и сигурно дека и вака се фаворити. Ќе биде тешко, но не е невозомжно да ги победиме“, изјави Осман.

Ќе потсетиме, Осман има потекло од Македонија и на „Ол Стар“ викендот во НБА изминатата сезона носеше патики со македонско знаме.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Кошарка

Проверете

Девојката на Дончиќ низ улиците на Љубљана се возеше со – фиќо! (ВИДЕО)

Иако поседува вистинско богатство, што поради својот дечко Лука Дончиќ, што поради сопстве…