Дома Фудбал Топ 10 играчи со највисоки откупни клазули во Ла Лига

Топ 10 играчи со највисоки откупни клазули во Ла Лига

Барселона денес потпиша нов, петгодишен договор со 18-годишниот Педри. Каталонскиот клуб го обврза со договор до 2026 година во кој има откупна клазула од милијарда евра.

Со таа откупна клазула Педри е на врвот во Ла Лига според висината, тука се уште Валверде и Бензема. Барселона очигледно сака долгорочно да ги врзува младите таленти, следни каталонските медиуми ги најавуваат Ансу Фати и Гави.

Листата од топ 10 фудбалери со највисоки откупни клазули е составена само од играчи на Реал Мадрид и Барселона.

ТОП 10 ИГРАЧИ СО НАЈВИСОКИ ОТКУПНИ КЛАЗУЛИ

Педри – Милијарда евра

Федерико Валверде – Милијарда евра

Карим Бензема – Милијарда евра

Давид Алаба – 850 Милиони евра

Антоан Гризман – 800 Милиони евра

Брахим Диаз – 750 Милиони евра

Лука Модриќ – 750 Милиони евра

Винисиус Жуниор – 700 Милиони евра

Марко Асенсио – 700 Милиони евра

Тибо Куртоа – 700 Милиони евра

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фудбал

Проверете

Само Перишиќ во Серија А постигнал гол од пенал со двете нозе

Интер вчера го доживеа првиот пораз сезонава во Серија А, Лацио бешѓе подобар од „нероаѕур…