Дома Останати Кошарка НБА Стеф Кари го одведе Голден Стејт до новата шампионска титула!

Стеф Кари го одведе Голден Стејт до новата шампионска титула!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Тимот на Голден Стејт е нов НБА шампион откако во шестиот натпревар од серијата го победија Бостон со 103:90 за конечни 4:2.

За Вориорси ова е четврта титула во последните осум години и седма во нивната историја, со овои седум титули станаа трета најуспешна франшиза зад Бостон и Лејкерси кои имаат по 17.

На теренот најдобар и овој пат беше Стеф Кари кој го предводеше својот тим со седум скока, седум асистенции и две украдени топки, Сосема заслужено беше прогласен и за МВП во финалето.

Со оваа награда Кари влезе во историја како еден од 11 играчи кои стигнале до МВП признанието во регуларниот дел од сезоната, финалето и Ол-Стар натпреварите. Исто така стана седмиот играч кој има најмалку четири титули и две награди МВП.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Манчестер Сити може да виде исфрлен во четврта лига

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Премиер лигата го об…