Дома Останати Скандал на ОИ: Алжирец се откажа од настап затоа што требало да се ракува со Израелец!

Скандал на ОИ: Алжирец се откажа од настап затоа што требало да се ракува со Израелец!

Aлжирскиот џудист Фетхи Нурин се откажа од настапот на Олимписките игри после одржаниот ждреб поради можноста да се бори против израелскиот претставник Тохар Бутбул.

Нурин за противник во првото коло во категоријата до 73 килограми го доби Суданецот Мохамед Абдлросол, а победникот од тој дуел во четвртфиналето би одел на борба со Бутбул кој е слободен во првото коло.

„Многу труд вложивме за да дојдеме на игрите, а потоа нас не шокираше оваа вест. Но, мојата одлука е конечна не сакам да си ги извалкам рацете“, додавајќи дека сака да искаже поддршка на Палестинците и тоа не му дозволува да се бори проитив Израелец.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

На кого играат големите ѕвезди Раде Шербеџија и Милош Биковиќ?

Ни тие не ги пропуштаат најголемите квоти на свет во Mozzart. Секој ден букмејкерите во Mo…