Дома Останати Тенис Серена Вилијамс изедначи рекорд на Еверт и се пласираше во финалето на УС Опен

Серена Вилијамс изедначи рекорд на Еверт и се пласираше во финалето на УС Опен

Серена Вилијмас во последно време одново игра одличен тенис.

Американката лесно славеше во четвртфиналето, а во полуфиналето исто така беше убедлива и ја победи Елина Свитолина со 6:3 и 6:1 за еден час и 11 минути игра.

Ова беше 101-ва победа на Серена на овој турнир и така го изедначи рекордот на Крис Еверт и стигна поблиску до седмата титула на УС Опен.

Нејзина противничка во финалето ќе биде Канаѓанката Бјанка Ванеса Андреску кој со 7:6, 7:5 ја совлада Белинда Бенчиќ во второто полуфинале.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Потврдено: Федерер го пропушта Ролан Гарос

Роџер Федерер ќе го пропушти вториот грен слем турнир оваа година, „Ролан Гарос“ поради оп…