Дома Останати Тенис Сензации во Мајами: Елиминирани најдобрата тенисерка и шампионката од УС Опен!

Сензации во Мајами: Елиминирани најдобрата тенисерка и шампионката од УС Опен!

Ига Швојнтек и Коко Гоф, првата и третата тенисерка во светот го завршија својот настап на Мастерсот во Мајами.

Полската тенисерка загуби од Ерменката Екатерина Александрова со 6:4, 6:2. Тоа беше втора победа за Александрова над Швионтек, која не го криеше разочарувањето.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


„Мислев дека ќе играм подобро во Мајами. Таа одигра неверојатно“, изјави Швојнтек.

Ова е второ последователно четвртфинале во Мајами за Александрова, која подоцна во натпреварувањето ќе се сретне со Џесика Пегула.

„Претходно игравме неколку пати, бев блиску, и прекрасно е чувството да ја победиш. Работев многу напорно и се исплатеше – изјави Александрова.

Шампионот на УС Опен Коко Гоф беше поразен од Каролина Гарсија со 6:3, 1:6, 6:2. Гарсија пред неа ја елиминираше и Наоми Осака. Таа во четвртфиналето ќе игра против Американката Даниел Колинс, кој ја елиминира Романката Сорана Кирстеа.

Во четвртфиналето влезе и четвртата носителка Елена Рибакина која ја совлада Американката Медисон Кис со 6:3, 7:5. Место меѓу осумте освои и Казахстанката Јулија Путинцева, која ја победи Украинката Анџелина Калинина со 6:4, 7:6 (5). Таа во осминафиналето ќе игра против Викторија Азаренка која со 7:5, 6:1 ја совлада Кејти Бултер од Велика Британија.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Араухо ја остави Барса на цедило, ПСЖ израмни🎥

Барселона и ПСЖ играат исклучително возбудливо прво полувреме и на пауза заминаа со резулт…