Дома Фудбал Останато Сега и официјално: Шапикоенсе е победник на Копа Судамерикана!

Сега и официјално: Шапикоенсе е победник на Копа Судамерикана!


Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!? ↓↓↓Јужноамериканската фудбалска асоцијација (КОНМЕБОЛ) и официјално соопшти – Шапикоенсе е победник во Копа Судамерикана.

Бразилскиот клуб требаше да игра во финалето против Атлетико Насионал, но авионот со кој патуваше се урна во Колумбија и во несреќата загинаа 19 негови фудбалери.

Противникот од Колумбија веднаш најави дека го предава финалниот двомеч и поведе иницијатива за административно доделување на пехарот за екипата од Бразил.
„КОНМЕБОЛ ја доделува титулата од Копа Судамерикана 2016 на Шапикоенсе“, се вели во соопштението на КОНМЕБОЛ.

Шапикоенсе, како победник во Копа Судамерикана, во наредната сезона ќе игра во јужноамериканскиот Суперкуп и во новото издание на Копа Либертадорес.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Се спушта завесата во Премиер лигата: Лестер или Евертон, еден ќе ја напушти елитата

Кој ќе освои трофеј во Бундеслигата, а кој ќе испадне од Премиер лигата!? ↓↓↓ Денес има го…