Дома Останати Кошарка НБА Рекорд: Ентони Дејвис стана најплатениот играч во историјата на НБА!

Рекорд: Ентони Дејвис стана најплатениот играч во историјата на НБА!

Ѕвездата на Лос Анџелес Лејкерс, Ентони Дејвис потпиша нов договор со својот клуб и стана најплатењниот играч во историјата на најсилната кошаркарска лига во светот.

Ако ги гледаме примањата по сезона Дејвис станува најплатениот со договор на три години и за тој период ќе заработи 186 милиони долари. Со ова рекордот на Џејлен Браун траеше само девет дена. Браун потпиша договор со Селтикс на пет години и од него ќе заработи 304 милиони долари.


Дерби до Дерби! Комплетен фудбалски викенд ↓↓↓


Кога ќе се распределат парите годишно ниво Браун ќе инкасира 60.2 милиони долари, додека Дејвис ќе добие 62 милиони што го прави најплатен во историјата.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In НБА

Проверете

Oфицијално: Се враќа Рафаел Надал и тоа пред Австралија Опен!

Поранешниот најдобар светски тенисер, Рафаел Надал официјално објави дека се враќа на тере…