Дома Трансфер зона Рекордниот трансфер комплетиран: Го имаме најплатениот Африканец на сите времиња!

Рекордниот трансфер комплетиран: Го имаме најплатениот Африканец на сите времиња!


Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓Кога станува збор за најдобрите африкански фудбалери веднаш помислуваме на Салах, Мане, Обамејанг, но титулата најплатен Африканец ја има еден еден друг фудбалер.

Станува збор за Сердик Бакамбу, кој моментално се наоѓа во Кина на медицински прегледи пред да потпише за Пекинг Гуан.

Бакамбу доби понуда која не можеше да се одбие и во Кина неделно ќе заработува 345.000 евра, со што ќе стане најплатениот африкански фудбалер.

Пекинг Гуан на Виљареал за неговиот потпис ќе му плати 40 милиони евра, но ќе мора да плати и додатни 35 милиони евра како данок во Кина, па целиот трансфер изнесува 75 милиони евра.

Со тоа Бакамбу стана и најскапиот Африканец со што ги престигна Мохамед Салах, Садио Мане и Ерик Баи.

Инаку Бакамбу во минатото играше за Сошо, Бурсаспор и Виљареал, а настапува за репрезентацијата на Конго, иако е роден во Франција.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Белингам ги одбил Челзи и ПСЖ

Викенд најава: Интер - Милан, Тотенхем - Ман.Сити и Феенорд - ПСВ ↓↓↓ Англиската ѕвезда Џу…