Дома Македонски спорт Мак ракомет Ракометарките поразени од Турција на стартот на Медитеранските игри

Ракометарките поразени од Турција на стартот на Медитеранските игри

Женската ракометна репрезентација на Македонија претрпе пораз на стартот на Медитеранските игри од селекцијата на Турција со 27:34.

Турција кој на овој турнир дојде со комплетно сениорски состав беа подобар противник од нашата комбинирана кадетско-младинска репрезентација. Македонија во најголем дел од првото полувреме беше рамноправен противник, на пауза Турчинките водеа со 16:19.

Натпреварот беше решен во втората половина на вториот дел кога Турција заигра поефикасно и ја обезбедија победата. Во еден момент тие имаа и предност од девет голови разлика, а на крајот славеа со седум.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак ракомет

Проверете

Талески: Струга ќе биде вистински тест, знаеме за каков турнир се работи

Пред почетокот на новата сезона Вардар ќе го игра традиционалниот Меѓународен турнир во Ст…