Дома Фудбал Франција ПСЖ ја менува тактиката: Нема повеќе купување ѕвезди!

ПСЖ ја менува тактиката: Нема повеќе купување ѕвезди!

Францускиот шампион Пари Сен Жермен вложуваше огромни средства, но никогаш не успеа да ја освои Лигата на шампините која беше и се уште е најголема желба на богатите катарски сопственици.

Претседателот, Насер Ал Келаифи во разговор за италијанските медиуми најави дека сега главната цел на клубот нема да биде купување ѕвезди како досега.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


„Не сакам да го наречам тоа револуција, повеќе би кажал еволуција. Сакаме да се фокусираме на градење силен и моќен тим кој ќе даде резултати на долги патеки. Нема повеќе да купуваме само познати имиња. На крајот, ние го имаме најдобриот тренинг центар во светот и тоа може да биде наш влог за во иднина“, изјави Ал Келаифи.

Килијан Мбапе се уште се поврзува со заминување во Реал Мадрид, а Келаифи не сакаше многу да зборува за тоа.

„Не се занимавам со други клубови, Мбапе е наш важен играч и веројатно најдобриот во светот, среќни сме што е во нашиот тим“, потенцираше првиот човек на „светците“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Франција

Проверете

Каков потег: Додека сите протестираат, Модриќ покажа колку е голем!

Бурни се реакциите во шпанската фудбалска јавност по вчерашниот натпревар помеѓу Валенсија…