Дома Фудбал Репрезентации Повторно политиката се меша во спортот: Се бара суспензија за Израел

Повторно политиката се меша во спортот: Се бара суспензија за Израел

Иако не би требало, политичката ситуација често пати знае да влијае и на случувањата на спортските терени, а сега тоа е случај со селекцијата на Израел.

Имено, 12 земји од Блискиот Исток побарале Светската фудбалска организација (ФИФА) да го суспендира Израел.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Палестина, Саудиска Арабија, Катар и ОАЕ, се едни од земјите кои со испратено писмо до УЕФА, барале суспензија за Израелците. Освен до ФИФА, посмото било испратено и до регионалните конфедерации вклучувајќи ја и УЕФА.

Израел има шанса да се пласира на Европското првенство 2024 бидејќи ќе игра во баражите кои треба да ги пополнат последните места на шампионатот кој ќе започне на 14-ти јуни.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Барселона почна преговори со Флик

Тренерот на Баерн Минхен, Ханзи Флик е голем фаворит за кормилото на Барселона, пренесуваа…