Дома Фудбал Англија Пеп: Извини Габриел, моја е одлуката да шутира Марез

Пеп: Извини Габриел, моја е одлуката да шутира Марез


Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓Менаџерот на Манчестер Сити, Пеп Гвардиола му се извини на Габриел Жезус, кој сакаше да го шутира пеналот против Ливерпул, и рече дека тој ја донел одлуката тоа да го направи Ријад Марез.

Алжирецот беше непрецизен од белата точка во 86. минута и со тоа пропушти прилика на Граѓаните да им донесе важна победа во дербито на осмото коло во Премиер лигата.

„Марез секојдневно вежба пенали и тоа ми даде причина него да го изберам за изведувач. Следниот пат ќе постигне гол, ова ќе биде добро искуство за него. Габриел сакаше д шутира, му се извинувам, но тоа неше моја одлука.“ – изјави Гвардиола.

После осум одиграни кола во ПЛ, Сити, Челси и Ливерпул имаат по 20 бода. На четвртото и петото место се Арсенал и Тотенхем со по 18 освоени бода.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Бербатов за првпат откри: Дарко Панчев беше мојот идол!

Што ќе се случува во последното коло во Серија А, Ла Лига и Лига 1 ↓↓↓ Поранешната ѕвезда …