Дома Фудбал Останато „Панчев во Швајцарија истрча најмногу во кариерата, ги изеде противниците“

„Панчев во Швајцарија истрча најмногу во кариерата, ги изеде противниците“

На 29 мај пред 29 година Црвена Звезда го победи Олимпик Марсеј во Бари и стана европски шампион. Одлучувачкиот гол за Звезда го постигна Дарко Панчев.

Тренер на тој тим на Звезда беше Љупко Петровиќ кој сега за официјалната страна на клубот зборуваше за двомечот против Грасхоперс.

„Убеден бев дека играчите сакаат да дадат се од себе. Мислам дека Панчев во Швајцарија истрча најмногу во кариерата. Трчаше на двете страни и правеше дар-мар низ нивната одбрана, едноставно ги изеде противниците. Освен што постигна гол, над него беа направени двата пенали“.

Панчев во тој натпревар погоди за водство потоа изнуди и пенали кои ги реализираше Просинечки.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Милан не му дал четири гола на Јувентус 31 година

Милан синоќа потсети на најдобрите свои денови и оствари сензационална победа над Јувентус…