Дома Македонски спорт Пандев во топ 100 фудбалери на листата на „Гоал“

Пандев во топ 100 фудбалери на листата на „Гоал“

Горан Пандев ќе ја води Македонија на претстојното Европско првенство.

Капитенот и лидер на Македонија е подготвен да ја изнесе Македонија на големо натпреварување, а нормално секогаш се истакнува кога ќе се спомене името на Македонија.

Престижниот „Гоал“ направи листа од најдобри 100 фудбалери кои учествуваат на континенталниот шампионат.

„На скоро 38 години Горан Пандев е ѕвездан а Македонија, и еден од најстарите играчи на завршниот турнир. Тој дебитираше како професионален фудбалер во Белсациса, кога некои негови соиграчи и не беа родени. Неговата класа се уште ја покажува и во дресот на Македонија, со голот против Грузија ја однесе Македонија на првиот голем турнир“, пишува Гоал.

„Гоал“ го рангираше Пандев на 97. место, зад него се Тему Пуки од Финска, Бонучи од Италија и Коман од Франција.

Фото: ФФМ

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Македонски спорт

Проверете

УЕФА нема да ја почитува одлуката на судот од Мадрид за Суперлигата

Европската куќа на фудбалот (УЕФА) нема да ги почитува барањата на мадридскиот суд, кој од…