Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Официјално: Претставена топката за Европското првенство (ФОТО)

Официјално: Претставена топката за Европското првенство (ФОТО)

„Адидас“ ја претстави топката со која ќе се игра Европското првенство во 2020 година.

Во склоп на прославата на шестата деценија откако се играат европските првенство во фудбал „Адидас“ ја претстави топката со која ќе се игра најновото европско првенство.

Топката ќе го носи името „Унифорија“ поради еуфоријата која ја носи самиот турнир. Шарите на топката според објаснувањто на германскиот производител претставува новиот формат според кој ќе се игра Европскиот континентален турнир (во 12 различни земји). Интересно е што „GPS“ кординатите на сите 12 градови домаќини се наоѓаат на самиот дизајн.

Кога во прашање составот на топката таа е изработена според моделот со која се изработи топката која се користеше на Светското првенство во Русија.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

„Петарда“ на ПСЖ, Мурињо поразен во Минхен, сигурни Јувентус, Реал и Атлетико (ВИДЕО)

Вечерва се одиграа и последните натпревари од шестото коло во Лигата на шампионите. Најмно…