Дома Трансфер зона Откриена формулата и сите детали: Киеза ќе го чини Јувентус 60 милиони евра!

Откриена формулата и сите детали: Киеза ќе го чини Јувентус 60 милиони евра!

Федерико Киеза ќе биде најголемо засилување на Јувентус. Италијанскиот репрезентативец во моментов е на прегледи и до крајот на денот ќе стави потпис на договорот.

Киеза одби да го продолжи договорот со Фиорентина и инсистираше да се пресели во Јувентус, па на крајот двата клуба конечно ја најдоа вистинската формула за трансфер.

Ова е еден од најкомплицираните трансфери во последно време, а целата сума која Јувентус може да ја исплати е 60 милиони евра.

„Бјанконерите“ ќе го донесат Киеза на двегодишна позајмица, така што за првата година ќе платат 2, а за втората 8 милиони евра.

Потоа задолжително треба да платат 40 милиони евра за отпуп и 10 милиони „вариабилни“ во име на бонуси.

За Јувентус да ги исплати сите бонуси треба да се исполнат следните услови:

-Јувентус да заврши во следните три сезони во Топ 4 во Серија А

-Киеза да одигра минимум 60% од натпреварите за Јуве минимум 30 минути по меч.

-Киеза да постигне 10 гола

-Киеза да постигне 10 асистенции

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Милан спреми 30 милиони за Миленковиќ

Дефанзивецот Никола Миленковиќ беше мета на Милан и Интер во летниот преоден рок, но на кр…