Дома Фудбал Германија Новата сезона во Бундеслигата започнува на 18 септември со дербито Баерн – Шалке

Новата сезона во Бундеслигата започнува на 18 септември со дербито Баерн – Шалке

Бундеслигата на официјалната веб страница објави дека новата сезона ќе ја започне на 18. септември.

По традиција, сезоната се планира да започне со натпревар во кој ќе учествува шампионот на Германија – Баерн Минхен, а негов противник ќе биде екипата на Шалке.

Единствено, овој термин може да биде променет само доколку Баварците играат финале во ЛШ. Во тој случај, наместо во петок, Баерн – Шалке ќе се игра во понеделник, а прв натпревар ќе биде Борусија Дортмунд – Борусија Менхенгладбах.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Германија

Проверете

Реал Мадрид после натпреварот против Бетис доби нов грб 📷

На синоќешниот натпревар помеѓу Бетис и Реал Мадрид имаше многу контроверзни одлуки на суд…