Дома Топ вести Неверојатен трансфер: Оскар се сели во Кина за 62 милиони!

Неверојатен трансфер: Оскар се сели во Кина за 62 милиони!

Фудбалскиот клуб Шангај ќе го сруши кинескиот трансфер рекорд откако реши во јануарискиот преоден рок да го донесе Оскар и за неговите услуги на Челзи да му плати 62 милиони евра.

Челзи од трансферот на Оскар добро ќе профитира, бидејќи пред четири години за неговото доаѓање на „Стенфорд Бриџ“ плати 33 милиони евра.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Исто така „сините“ ќе го соборат и клупскиот трансфер рекорд, бидејќи најголема аквизиција на клубот досега беше трансферто на Фернандо Торес во 2011 година за 59 милиони фунти.

Рекорд во кинеската лига ќе собори и Шангај чии тренер е Португалецот Андре Виљас-Боаш. Оскар доаѓа за 62 милиони евра, што е за шест милиони евра повеќе од она што овој клуб му плати на Зенит за трансферот на Хулк.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Вардар емотивно се прости од Дарко Глишиќ: Поим за љубов, лојалност и посветеност!

Вардар вчера играше бараж за опстанок во ПМФЛ против Детонит, а овој натпревар беше послед…