Дома Фудбал Останато „Најк“ откри зошто ја прекинале соработката со Нејмар – вработена го пријавила тој одбил да соработува!

„Најк“ откри зошто ја прекинале соработката со Нејмар – вработена го пријавила тој одбил да соработува!

Oткако Нејмар одбил да соработуа во истрагата, американската компанија „Најк“ одлучила да ја преине двегодишната соработка со Бразилецот.

Во 2020 година Нејмар престана да го рекламира „Најк“, а неговиот агент убедуваше дека до разделба дошло исклучиво од комерцијални приказни. Меѓутоа „Вал Стрет Журнал“ пренесе вест дека Бразилецот добил раскинување на договорот затоа што одбил да биде дел од истрага против него, а го пријавила вработена во компанијата.

Вработена во компанијата во 2019 година открила дека на една промоција во 2016 година Нејмар сек*уално ја вознемирувал, односно ја принудувал на орален се*с.

„Најк“ на крајот одлучил да ја прекине соработката со фудбалерот верувајќи на својата вработена најмногу затоа што Нејмар одбил да учествува во истрагата.

„Најк ја прекина врската со спортистот затоа што одби да соработува во добронамерна истрага после веродостојни информации за незаконски активности од вработените“, објавија од „Најк“.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останато

Проверете

Алиоски со емотивна порака се збогува од Лидс🎥

Македонскиот репрезентативец Езѓан Алиоски денес преку видео порака се збогува со навивачи…