Дома Останати Надал се намачи на стартот на Вимблдон

Надал се намачи на стартот на Вимблдон

Рафаел Надал потешко од очекуваното се пласираше во второто коло на Вимблдон, откако  Франсиско Серундоло му пружи сериозен отпор.

Надал после три години се врати на најпрестжниот тениски турнир и првите два сета ги освои без поголеми проблеми,  со 6-4 и 6-3.

Серундоло го освои третиот сет со 6:3, а потоа на стартот на четвртиот направи брејк. Меѓутоа, Надал се врати и го освои четвртиот сет за пласман во второто коло.

Во второто коло Надал ќе игра против Беранкис кој со 3-0 го совлада Квери.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Останати

Проверете

Надал го откажа учеството во Монтреал

После Новак Ѓоковиќ и Рафаел Надал го откажа учеството на Мастерс серијата во Монтреал (8-…