Дома Фудбал Италија Милан го потпиша најскапиот спонзорски договор во својата историја

Милан го потпиша најскапиот спонзорски договор во својата историја


Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓


Италијанскиот гигант Милан денес го официјализираше новиот договор производителот на спортска опрема „Пума“.

„Пума“ е официјален спонзор на „росонерите“ од 2018 година, а денес двете страни ја продолжија соработката за нови пет години, односно до 2028 година.

До сега Милан добиваше 14 милиони евра годишно од „Пума“, а со новиот договор „росонерите“ ќе инкасираат меѓу 30 и 35 милиони евра по сезона, што е најскап спонзорски договор во историјата на клубот.

Според новиот договор, кој ќе стапи на сила од јануари 2023 година, „Пума“ ќе го прендира и тренинг центарот на женскиот тим на Милан.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Ова се најплатените играчи во Премиер лигата, Де Брујне на врвот

Вежби за рехабилитација после повреда на преден вкрстен лигамент ↓↓↓ Фудбалерот на Манчест…