Дома Останати Авто Мото Маса ја прекина пензијата, се враќа во Формула 1

Маса ја прекина пензијата, се враќа во Формула 1

0

Бразилскиот автомобилост, Фелипе Маса, експресно ќе ја прекина пензијата и ќе се врати во „најбрзиот циркус“ во светот.

Како што пренесува „F1 Today“, раководството на Вилијамс и 35-годишниот возач постигнале договор, тој и следната сезона да биде член на британскиот тим.

Оваа одлука на Вилијамс значи дека тимот ќе му дозоволи на Финецот Валтери Ботас да се пресели во Мерцедес, кој бара замена за шампионот Нико Розберг.

Истиот извор наведува дека за едногодишниот договор Маса ќе добие шест милиони евра.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Повеќе P. K.
Load More In Авто Мото

Проверете

Рајконен: Во Ферари сум за да подигнувам трофеи

Кими Рајконен вели дека во Ферари е за да се бори за победи и трофеи и потенцира дека мали…