Дома Трансфер зона Манчестерско дерби за играч на Милан

Манчестерско дерби за играч на Милан

Манчестер Јунајтед му се приклучи на градскиот ривал Манчестер Сити во битката за потписот на плејмејкерот на Милан, Исмаил Бенасер.

22 годишниот фудбалер ја игра првата сезона како член на Милан по неговиот трансфер од Емполи и со своите настапи го привлече вниманието на големите европски екипи кои го посакуваат во своите редови.

Бенасер има откупна клаузула од 50 милиони евра и доколку го сакаат треба да ја платат таа сума бидејќи Милан не сака да преговара за негов трансфер.

Треба да се спомене дека неговиот талент помеѓу првите го забележа Арсен Венгер кој во 2015 година го доведе во вториот тим на Арсенал за 500.000 евра.

Минатата година блесна во дресот на Емполи, а потоа беше прогласен за најдобар играч на Африканскиот куп на нации.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Кулибали побара трансфер од Наполи

Италијанските медиуми пренесуваат дека дефанзивецот на Наполи, Калиду Кулибали го известил…