Дома Фудбал Италија Малдини: Победив во пет финалиња во ЛШ, но луѓето го паметат тоа едно

Малдини: Победив во пет финалиња во ЛШ, но луѓето го паметат тоа едно

Паоло Малдини се потсети на легендарното финале помеѓу Милан и Ливерпул во 2005 година.

Легендарниот играч на Милан зборуваше за УЕФА и го прокоментира финалето во кое италијанскиот клуб водеше со 3:0, а потоа тимот од „Енфилд“ стигна до 3:3, а на крајот преку пенали стигна и до трофејот.

Малдини веднаш во 1-та минута ги доведе „росонерите“ во водство и така стана играчот со најбрз гол во финалињата на ова натпреварување, но на крајот не го паметеше по добро Инстанбул.

„Мојот гол во финалето 2005 година е најбрз во финалињата од Лигата на шампионите. Тоа најдраматични доказ дека работите не можат да се сфатат здраво за готово. Ми доаѓа да смеам затоа што играв осум финалиња во ЛШ и пет од нив освоив, но луѓето изгледа го паметат тоа едно“.

„Бевме фаворити игравме многу подобро од Ливерпул во текот на целиот натпревар освен во тие шест минути. Констатно бевме опасни и напаѓавме“, изјави Малдини.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Италија

Проверете

Вејн Руни повторно има проблем со косата (ФОТО)

Искусниот англиски напаѓач Вејн Руни на почетокот на оваа година одлучи да се врати во Анг…