Дома Македонски спорт Мак фудбал Македонија У15: Фудбалските надежи ќе одиграат два натпревари против Хрватска

Македонија У15: Фудбалските надежи ќе одиграат два натпревари против Хрватска

Младата репрезентација на Македонија до 15 години (фудбалери родени 2009 година) ќе одигра два контролни натпревари против соодветната селекција на Хрватска.

Контролните пресметки против Хрватска ќе бидат одиграни во Велика Горица.


Уствари викендов е затишје пред бура! ↓↓↓


Избраниците на селекторот Драган Начевски првиот меч со Хрватска ќе го одиграат на 12. март, со почеток во 15. часот.

Два дена подоцна на програмата е вториот контролен дуел помеѓу овие две репрезентации. Мечот ќе започне во 11. часот.

Младиот национален тим за овие натпревари главно ќе биде составен од играчи што произлегуваат од ФФМ Академијата. Селекторот Драган Начевски, се одлучи да ги повика следните фудбалери:

Лука Грчевски   Вардар

Даријан Денковски   ФФМ Академија

Ринор Цека   ФФМ Академија 

Аријан Џафери   Академија ФФМ

Фадиљ Исламовиќ   Академија ФФМ

Ердин Мамути   Академија ФФМ

Стефан Јорданоски   Академија ФФМ

Матеја Масев   Црвена Звезда, Србија

Мартин Атанасковски   Академија ФФМ

Давид Лиотоски   Охрид

Мартин Џангаровски   Академија ФФМ

Сонер Ракипи   Академија ФФМ

Лука Ѓорѓиоски   Академија ФФМ

Михаил Митревски   Академија ФФМ

Сеит Руфати   Академија ФФМ

Антонио Атанасов   Академија ФФМ

Бленди Љачка   Академија ФФМ

Васко Папалиски   Парк

Андреј Цветковски   Академија ФФМ

Матеј Петков   Академија Петков

Јане Симоновски   Академија ФФМ

Јаков Стојковски   Падерборн, Германија

Бојан Митушковски   Академија ФФМ

Марко Божиновски   Академија ФФМ

Контролни натпревари во Велика Горица

Репрезентации до 15 години

Хрватска – Македонија   15:00     12.март   (прв натпревар)

Хрватска – Македонија   11:00     14.март   (втор натпревар)

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак фудбал

Проверете

ФФМ и федерациите од регионот искажаа поддршка за Чеферин

На регионален состанок во Тирана, асоцијациите од Југоисточна Европа дискутираа за различн…