Дома Фудбал Англија Лукаку самиот се пофали дека во една работа е најдобар во Јунајтед (ВИДЕО)

Лукаку самиот се пофали дека во една работа е најдобар во Јунајтед (ВИДЕО)

lukaku

Оле Гунар Солскјер од своето доаѓање во Манчестер Јунајтед поправи многу работи во овој клуб.

Покрај добрите резултати и формата, Норвежанецот многу инсистираше и на тоа дека играчите треба повеќе да трчаат на теренот, а Ромелу Лукаку сега тврди дека е најбрз играч на Манчестер Јунајтед.

Од доаѓањето на Солскјер, Јунајтед започна да игра многу побрзо, а контранападите на овој тим станаа еден од најсилните сегменти во играта.

Брзината на Џеси Лингард, Маркус Рашфорд беше клучна компонента во остварувањето на овие резултати, но Лукаку тврди дека сепак тој е најбрзиот.

Белгиецот има и аргумент на своја страна. Имено, тој е фудбалерот на Манчестер Јунајтед кој оваа сезона ги истрчал двата најбрзи спринта.

 

View this post on Instagram

 

Who’s the fastest player in the group, @RomeluLukaku? ??‍♂️ #MUFC

A post shared by Manchester United (@manchesterunited) on

Инаку, неодамна Лукаку објаснуваше како Ибрахимовиќ влијаел на тоа тој да стане повеќе борбен играч играч.

„Ибрахимовиќ е човек од кој многу научив. Ми кажуваше приказни за времето поминато од Интер, Милан, Барселона, Ајакс…Беше многу победнички настроен. Паметам кога на еден тренинг игравме на спротивни страни и имавме дуел. Ибра влезе во мене со сета сила, тогаш сфатив дека овој човек се бори секаде и секаде сака да победува. Тогаш си реков себе си: Кога тој доживува дека мора да се бори за својата позиција, морам и јас да бидам таков“.

„Со него можеш и добро да се забавуваш, но кога станува збор за играта на теренот и местото во тимот тогаш имате работа со крајно сериозна личност која нема пропуст за никого, изјави неодамна Лукаку.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Англија

Проверете

Видео: Лестер не застанува, нов триумф на „лисиците“

Тимот на Лестер продолжува со одличните резултати и попладнево освои нови три бода на тешк…