Дома Останати Авто Мото Лудакот кој направи обид за убиство со извинување: Не сакав да го повредам…(фото)

Лудакот кој направи обид за убиство со извинување: Не сакав да го повредам…(фото)

Вчерашниот крајно неспортски потег на Романо Фенати во Мото 2 привлече големо внимание од јавноста, а денес откако неговиот тим ја раскина меѓусебната соработка со јавно извинување излезе самиот Фенати.

Раководството на Мото 2 му додели два натпревари суспензија за обидот да ја стигне кочницата на неговиот ривал при брзина од 220 километри на час, а денес тој се извини на целата спортска јавност.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


„Сакам да се извинам на целиот спортски свет. Денес со ладна глава кога ја гледав снимката посакав сето тоа да биде само кошмар. Размислувам за ситуацијата и едноставно тоа што го направив е срамно, не бев човек. Не смеев да реагирам на ваков начин и го сфаќам разочараувањето кај луѓето. Секогаш бев добар и кореткен возач, јас бев еден од малумината возачи кои немаа никаква санкција, никогаш не сум помислил да доведат живот на друг возач во опасност. Навистина немав намера да го повредам, само сакав да му дадам знаење дека прави нешто опасно и некоректно. Не барам оправдување, знам дека нема објаснување, сакам да се извинам“, гласи соопштението на Фенати.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Ферстапен ја освои пол-позицијата во Бахреин

Макс Ферстапен ќе стартува од пол-позицијата на првата сезонска трка во Формула 1 шампиона…