Дома Фудбал Репрезентации Лигата на Нации започна пред една година, а УЕФА веќе прави измени?

Лигата на Нации започна пред една година, а УЕФА веќе прави измени?

0

Управата на европскиот фудбал е спремна утре во Љубљана да разговара за рефоррми во Лигата на нации.

Иако ова натпреварување започна да се игра минатата година се спремаат реформи во Лигата на Нации и тоа поради Германија која испадна од А во Б лигата.

Во втората сезона Лигата на Нации изгледа ќе има нов систем и повеќе учесници во Лигата А.

На седницата на извршниот комитет на УЕФА која ќе се одржи утре во Љубљана ќе биде променет системот во Лигата на Нации, објавија денес германските медиуми.

Место 12, ќе настапуваат 16 тимови во Лига што значи дека Германија, Полска, Хрватска и Исланд ќе останат во највисокиот ранг иако требаа да испаднат во Лига Б.

Ќе потсетиме, Македонија во ова натпреварување ја очекува полуфинале против Косово.

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Роналдо после големиот јубилеј: Не бркам рекорди, тие ме бркаат мене (фото)

Фудбалерите на Португалија синоќа беа поразени во гости против Украина со 2:1, а натпревар…