Дома Македонски спорт Мак баскет ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ШТО НАПРАВИВМЕ: Легендарни моменти од македонскиот спорт (видео)

ЛЕЛЕ ЛЕЛЕ ШТО НАПРАВИВМЕ: Легендарни моменти од македонскиот спорт (видео)

Во време кога има недостаток на спортски настани, а и препораките се да седиме дома, добро е да се потсетиме на легендарните моменти од македонскиот спорт.

Најголем репрезентативен успех на Македонија е секако пласманот во полуфиналето од Европското првенство во кошарка во 2011 година.

На тоа првенство остваривме голема победа против нашиот јужен сосед Грција (72:58), но секако најважна беше победата над Литванија која не однесе во полуфинале.

На теренот Бо, Перо, Војдан, Дамјан, Владо…покажаа фантастична игра и ја израдуваа македонската нација, а од тогаш се памети и легендарната изјава на Илиевски, „Леле леле што направивме. Македонијо, радувај се Македонијо“.

Да се потсетиме на драматичната завршница и големата радост!

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Мак баскет

Проверете

Гоче може и со десна: Гол на Пандев против Удинезе! (ВИДЕО)

Денес својот натпревар од Серија А го играат Удинезе и Џенова. Македонскиот капитен Горан …