Дома Фудбал Европско првенство во фудбал ЕУРО Косово повторно ја тужи Србија!

Косово повторно ја тужи Србија!

Фудбалскиот сојуз на Косово повторно ја тужеше Србија до УЕФА по натпреварот меѓу Србија и Словенија (1:1), поради, како што наведуваат, националистичкото и расистичкото однесување на српските навивачи.

Откако ги тужеа Србите по првиот меч со Англија, Косоварите повторно ја започнаа иницијативата за казнување на Србија.


Шанса да станеш YouTuber! Приклучи се! ↓↓↓


Иако беше забрането да се најдат какви било знамиња на трибините освен официјалните знамиња на Србија, токму за да не се случи навивачите да истакнат знамиња со натписот „Нема предавање“ со мапа на која Косово и Метохија се прикажани како дел од Србија, не можеше без националистички испади.

„Фудбалскиот сојуз на Косово ја информира јавноста дека ја подготвил следната жалба до УЕФА во врска со повтореното однесување со националистичка и расистичка реторика на српските навивачи на натпреварот од групата Ц на ЕУРО 2024 година меѓу Словенија и Србија, кој се одржа во четвртокот во Минхен“, објавија од Косово.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Европско првенство во фудбал ЕУРО

Проверете

Лапорта: Сега конечно сме во ситуација да делуваме на трансфер пазарот

Претседателот на Барселона, Жоан Лапорта рече дека во Ханси Флик ја гледа вистинската личн…