Дома Фудбал Репрезентации Клинсман бара од Кинезите да го ослободат од притвор репрезентативецот на Јужна Кореја

Клинсман бара од Кинезите да го ослободат од притвор репрезентативецот на Јужна Кореја

Јирген Клинсман, селекторот на јужнокорејската репрезентација, ги повика кинеските власти до Божиќ да го ослободат корејскиот фудбалер Сон Јун-хо, кој со месеци е во притвор поради сомневања за корупција.

Сон, кој игра за кинескиот Шангон Таишан, е во притвор од мај бидејќи, според соопштението на кинеското Министерство за надворешни работи, тој е осомничен за примање мито од приватни лица.


ТОП викенд: Битка за Манчестер и две дербија во Италија! ↓↓↓


Во мај, јужнокорејската новинска агенција Јонхап објави дека 31-годишниот фудбалер „бил испрашуван од властите за јавна безбедност на провинцијата Лиаонинг во контекст на неговиот притвор“ и изјавил дека ја добил поддршката од конзулатот.

„Имам само една желба за Божиќ… а тоа е да го ослободиме Сон Џун-хо бидејќи до денес тие не дадоа никакви докази дека тој направил нешто лошо“, изјави Клинсман на новинарите по враќањето на тимот од Кина и 3-0. победа во квалификациите за Светското првенство во 2026 година.

Се надеваме дека кинеските власти ќе го ослободат пред Божиќ, за да биде со семејството“, додаде поранешниот германски репрезентативец.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Репрезентации

Проверете

Нов кикс на Баерн, само реми против Фрајбург

Баерн Минхен освои само бод на гостувањето кај Фрајбург (2:2) и со тоа ја продлабочи криза…