Дома Останати Тенис Калин остана во топ 500 и направи нов скок на АТП листата

Калин остана во топ 500 и направи нов скок на АТП листата

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски продолжи да се искачува на АТП листата и од денес е за 16 места понапред од претходната недела.

Пласманот во финалето на последниот турнир во Тунис кој се играше од 6-ти до 12-ти февруари и кое го предаде поради повреда му донесе дополнителни осум поени, па сега е на 478-то место во светот.


Уште еден поткаст! Fat Cacko: Од гитара до Fat kitchen bistro и најдобриот бургер во градот ↓↓↓


Веќе втора недела Калин е во топ 500, а сега од 494 позиција се помести на 478-та. Сепак, се уште е далеку од тоа да биде најдобро рангиран македонски тениер. Рекордот го држи Предраг Русевски кој во 2008 беше на 242-то место на АТП.

Тука се уште Александар Китанов кој беше 296-ти и Лазаг Магдинчев 339-ти во 2005 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Бум од Островот: Англичаните откриваат кога Гвардиола ќе замине од Манчестер Сити!?

Пеп Гвардиола (53) го предводеше Манчестер Сити до уште една шампионска титула, шеста за к…