Дома Останати Авто Мото Каква трка! Хамилтон со пробушена гума славеше во Силверстон!

Каква трка! Хамилтон со пробушена гума славеше во Силверстон!

Луис Хамилтон (Мерцедес) славеше на Големата награда на Велика Британија во Силверстон на чудесенен начин.

Иако и почетокот на трката имаше доста занимливи моменти, вистинска драма се случуваше во последните моменти од трката.

Луис Хамилтон убедливо водеше се до моментот кога на неколку свиоци пред крајот му пукна гума, и му преостана со три тркала да ја помине целта! Макс Верстапен (Ред Бул) не успеа да го престигне Хамилтон и на крајот заврши како втор.Чарлс Леклерк со Ферари го освои третото место.

Ова беше 87. победа во кариерата за Хамилтон и седма во Силверстон.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Авто Мото

Проверете

Ботас најбрз во Сочи, Хамилтон ќе почека за рекордот

Валтери Ботас е победник на патеката во Сочи за Големата награда на Русија. Возачот на Мер…