Дома Топ вести Инженер пресмета: Мората НЕ беше во офсајд! (фото)

Инженер пресмета: Мората НЕ беше во офсајд! (фото)

0

Два дена после победата на Реал Мадрид во градското дерби против Атлетико, се уште не запира полемиката за спорните судиски одлуки.

Атлетико Мадрид јавно се пожали на судиските одлуки, бидејќи неколку дускутаблини ситуации беа решени со ВАР технологија.

При една таква ситуавија на Алваро Мората му беше поништен гол поради наводна офсајд ситуација. ВАР покажа дека станува збор за офсајд, но фотографиите оставаат сомнеж.

Според инжениерот Начо Тејадо, кој е анализатор за весникот „АС“, Мората не бил во офсајд при моментот на додавање. Тој разгледуваше два момента – во моментот кога е првиот контакт на ногата со топката и во моментот кога топката „отскокнува“ од ногата.


Следете го Sportski.mk и на


Во првиот случај Серхио Рамос го покрива офсајдот за цели пет сантиметри, а во вториот, кој е клучен за офсајдот, Рамос е понапред за 3 сантиметри.

3Д графиката покажува дека рамото на Рамос е пред коленото на Мората, па голот за 2:2 требаше да биде признат.

Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Топ вести

Проверете

Многумина беа изненадени кога Барса го доведе, а сега Каталонците му спремаат нов договор

Управата на Барселона ќе го награди Артуро Видал со нов договор, јавуваат шпанските медиум…