Дома Останати Тенис Изненадување: Еден од најголемите тениски турнири објави голема промена

Изненадување: Еден од најголемите тениски турнири објави голема промена

Eден од најголемите тениски турнири во светот, Австралија Опен во иднина ќе трае еден ден подолго.

Од Мелбурн пристигна информација дека првиот грен-слем во сезоната ќе започнува во недела и тоа на организаторитеќ е им даде повеќе простор за правење на распоредот и надополнување со евенутални прекини или одложувања.


Каде ќе биде најинтересно викендов!? ↓↓↓


Од Австралија Опен повикуваат на фактот кои покажуваат дека се почесто мечевите траа подолго од претходно.

„Ги слушнавме тенисерите и навивачите што имаат да кажат и драго ни е што можеме да понудиме солуција за подобар дневен распоред“, изјави директорот на турнирот Крејг Тили.

Тој истакна дека на трите најголеми стадиони бројот на термини ќе порасне од 47 на 52, турнирот започнува на 14-ти, а завршува на 28-ми јануари 2024 година.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Тенис

Проверете

Колку заработил најдобриот македонски тенисер во 2023 година?

Најдобриот македонски тенисер Калин Ивановски во моментов е на 308. место на АТП-листата, …