Дома Фото Избран најубавиот стадион на светот

Избран најубавиот стадион на светот

Угледната Марка го бираше најубавиот стадион на светот. Право на глас имаа сите читатели на шпанскиот медиум, а на крајот имаше преку милион гласови.

Победата со повеќе од 121.000 гласови ја однесе Меѓународниот стадион во Каиро на кој натпреварите ги игра Ал Ахли. Фудбалскиот храм од престолнината на Египет ја однесе победата пред европските великани.

Подиумот го комплетираа најпознатите шпански стадиони Сантијаго Бернабеу и Камп Ноу. Потоа следуваа Сан Мемес, Монументал и Ванда Метрополитано.

Во Топ 10 уште се пласираа Ла Бомбонера, Енфилд, Сигнал Идуана Парк и Олимпискиот стадион Радес.

Интересно е што во врвот ги нема легендарните стадиони како Олд Трафорд (14 место), Сан Сиро (17), Јохан Кројф Арена (23).

Коментари
Advertisements
Прочитајте поврзани статии
Load More In Фото

Проверете

Играчот за кого Роналдо рече дека е подобар од него: Славата го уништи, кокаинот го однесе во затвор

Го споредуваа со Фиго, требаше да биде дел од новата генерација на Португалија предводена …