Дома Трансфер зона Игуаин го завршил своето во Јувентус!

Игуаин го завршил своето во Јувентус!

Гонзало Игуаин веројатно повеќе нема да го носи дресот на Јувентус.

Како што пишува „Газета дело Спорт“, Јувентус и Игуаин постигнале договор дека ова лето ќе работат на негово заминување од клубот.

Тоа значи дека „старата дама“ ќе го продаде Игуаин, а тој ќе ја прифати првата понуда од која ќе биде задоволен. На овој начин Јувентус ќе го ослободи буџетот пред почетокот на новата сезона.

Игуаин е еден од најплатените во Јувентус. Заработува 7.5 милиони евра по сезона и сосема сигурно таа сума добро ќе му дојде на италијанскиот шампион во освежување на тимот.

Аргентинскиот напаѓач претходно се поврзуваше со клубови од МЛС (Ла Галакси и Ди Си Јунајтед), како и Ривер Плата од Аргентина. За Јувентус Игуаин одигра 138 натпревари и постигна 63 гола.

Коментари
Прочитајте поврзани статии
Load More In Трансфер зона

Проверете

Готово: Челзи го договори трансферот на Хакими

„Газета дело Спорт“ пренесува дека Аштраф Хакими е многу блиску до трансфер во Челзи. „Нер…